Marmaris Emlak Konut Kredisi

Konut Kredisi Yapılandırma

Yapılandırma, mevcut konut kredisinin taksitleri sürerken, güncel faiz oranlarının düşük olmasından faydalanarak, toplam borç yükünü azaltmak için yapılır. Muğla Marmaris Emlak piyasasında bu konu üzerinde sık soru almaktayız. Yeniden yapılandırma veya re-finansman olarak isimlendirilen işlem pek çok kredi veren kurumlarca sağlanır.

Kime Yarar Sağlar?

Ülkemizde bankacılık, 2001 senesindeki ekonomik krizden sonra mevcut hükümet döneminde ciddi kanuni düzenlemeler sayesinde sağlam bir yapı kazandırılmıştır. Bu sebeple bütün hizmetler türlü kanun ve yönetmelikler ile sınırlandırılarak, bankalar arası rekabet şartları tüketici yararına yönlendirilir. Yürürlükteki kanun ile yeni konut kredileri ve konut kredisi yapılandırma hizmetleri düzenlenir.

Bankalar, kanun ile sabit ve değişken faizi olan konut kredileri sağlamaktadır. Sabit faizli konut kredilerinde vade süresi ne kadar olursa olsun başlangıçta olan faiz oranı son aya kadar devam eder. Değişken faizli ya da düşen faizli denilen konut kredileri, kredinin kullanılmak istendiği ayda olan faiz oranının ülkede olan ekonomik gelişmelere bağlı bir şekilde düşmesi halinde bu düşüşün tüketiciye yansıtılması sağlanır. Ayrıca bu şekilde ileride meydana gelebilecek re-finansman maliyetlerinden kaçınmak da olanaklıdır. Değişken faizli krediler için başlangıç şartları ya da tavsiye edilen faiz oranları genelde biraz yüksek olabilmektedir. Ayrıca faiz oranlarının artışı gibi beklenti söz konusu ise, sabit faizi olan kredileri kullanmak, en azından o an için daha mantıklı bir karar olabilir.

Sonuçta sabit faizi olan konut kredilerinden ve yapılandırmadan tüketicilerinin tümü faydalanabilir. Seyrek olarak, değişken faizli kredi kullananlar, indirimli kredi oranı gibi sebeplerle kurum değiştirme talebi olarak re-finansman yapmaktadır. Burada en önemli husus, işlem maliyetinin faiz indirimi sebebiyle avantajdan az olmasıdır.

Sonuç

Konut kredisi yapılandırılması esas olarak kredinin kalan kısmının bir anda ödenerek yeni bir kredi verilmesi manasına gelir. Geçmiş senelerde işlem esnasında meydana gelen en önemli maliyet kalemlerinden olan erken ödeme cezası, 2013 senesinde yapılan düzenleme ile kaldırılmıştır. Böylece konut kredisi yapılandırma maliyeti faiz indiriminden yararlanmayı pek çok durumda kullanışlı duruma getirir.

Bankalar için konut kredisi yapılandırma sağlamanın en büyük artısı, müşteri elemesinin daha kolay olmasıdır.

 

Marmaris Emlak Haberleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s