Hisseli Tapu Nedir

Gonenc-Emlak-Sitesi-

23 Yıldır Muğla Marmaris ve çevresinde Gayrimenkul Sektöründe danışmanlık hizmeti veren Gonenc Emlak Şirketi sık sorulan soru yanıtını izleyicilerle paylaşıyor.                              

Hisseli Tapu; iki veya daha fazla kişinin arsa üzerinde hak sahibi olmasıdır. Hisseli tapu işlemlerinde bilinmesi gerekenler özellikle Marmaris satılık daire alma arzunuz var ise önemlidir.

Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında tapunun hisseli olup olmadığıdır.

İster yatırım amaçlı ister  oturum amaçlı alacağınız tapularda ileride sorunlarla karşılaşmamanız için büyük bir öneme sahip tapu işlemlerinde hisseli tapu çok büyük önem arz etmektedir.

Hisseli tapu işlemlerinde dikkat edilecek noktalardan bir tanesi de hangi bölgenin kime ait olduğu ve ne kadar bir alana sahip olunduğu gibi bilgiler tapuda yer almamaktadır. Hissedarlar arasında yapılacak bir yazılı sözleşmeyle bu durum çözülebilmektedir. Bu tür sözleşmelere rizai taksim denmektedir. Fakat bu belgenin resmi kurumlarca hiçbir bağlayıcılığı olmadığı unutulmamalıdır.

İzalei Şuyu işlemi, hissedarlardan en az birinin arsanın satılması için dava açması işlemidir. Mahkeme bu dava sonucunda arsanın satılması kararını verebilmektedir.

Satış sürecinde hisseli tapu alan kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus, tüm hissedarlar ile bir araya gelip satış konusunda bilgi alınmasıdır. Bu durum ileride çıkabilecek sorunlara karşı alınabilecek ciddi önlemler arasındadır.

Hissedarlardan biri satış iptali davası açabilir bu satışın iptali mahkeme tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Arsa satış sürecinde hissedarlar birbirlerine vekâlet verebilecekleri gibi bir avukata da vekâlet verip satış işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilmektedir.

Kısaca hisseli  tapuda kimse kendi başına hareket edememektedir..

Hayırlı Alışverişler Dileriz..

Kaynak: Marmaris Gonenc Emlak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s