Marmaris Emlak Konut Haber

Gonenc Emlak Şirketi özellikle ikinci el konut satışlarında dikkat edilmesi gerekenleri yapılacak yatırım kararının başarılı olması amacıyla açıklamaları Marmaris gayrimenkul piyasasına açıkladı. Bu tip açıklamaların gelen istekler nedeniyle Marmaris emlak konut sektörüne sunulmaya devam edeceği belirtildi.

emlak-bilgi-bankası

İkinci el konut yatırımı

Yapılan araştırmalarda; İstanbul’da metrekaresi 1.263 liraya kadar olan konutlar ilgi görmektedir. Fakat maliyetlere bakıldığında bu sınıf sahip konutlar için talepler de bir hayli yüksek geliyor. Üretim anlamında bu kadar yüksek talebi karşılayacak herhangi bir firmada bulunmamaktadır. Emlak sektöründe çoğunlukla aylık ödemeleri 2500-5000 lira arasında değişmekte lüks konutlar yapılıyor. Gayrimenkul fiyatları kiraların, arsaların, sıfır konutların fiyatlarının yüksek olmasıyla alt gelir grubundaki kitleler ikinci el piyasasına yönelmek zorunda kalıyorlar. Alacağınız ucuz kiralık dükkan ikinci el piyasa  içinde önemli olan nelere dikkat etmeniz gerektiğidir.

Yatırım için neler önemli 

Sahibinden satılık ev zemininden projenin konumuna, iskanından net, brüt metrekaresine, sosyal olanaklardan, projeye imzalı firmaya kadar ayrıntılı araştırılması gerekiyor. Projenin müşteri profili değerlendirilmelidir. Projede iyi komşular seçilmelidir. İnşaatın büyüklüğü, başlama-bitiş süresi hakkında bilgi edinmeniz gerekir. İnşaatın deprem yönetmeliğine uygunluğu, yapım yılı araştırılması gereken konulardandır. Konutu satın almadan önce gereken husus; mülkün bulunduğu il, ilçeyle semtin gelişimi, gelecekte değerli olup olmayacağıdır.

Projenin kamu hizmetlerinden ne derece faydalandığı, genel-teknik yapı imkanları sosyal konut değerini belirleyen etmenlerdendir. Gayrimenkulün bulunduğu konumda önemlidir. Bölgenin tarihi, sosyal-kültürel dokusu ve gelişimi, ticari yoğunluğu, manzarası, çevre ve doğal güzellikleri mülkün değerinin belirlenmesinde etkili olabiliyor. Çevrede iş gücü, ekolojik konuları, hizmet alanları, nüfusun gelir dağılımı, deprem faktörü gibi konulara dikkat edilmelidir.

Gayrimenkulün ulaşım imkanlarına, toplu taşıma ortamlarına da bakmanız gereklidir. Binayla ilgili satış danışmanına soracağınız ilk sorunuz evin tapusu olmalıdır. Brüt-net kullanım alanı, otopark imkanları, ortak alanlar ve bu alanlardan faydalanma gibi sorularda sormalısınız. Alternatif kullanımları yüksekliği, gün ışığından faydalanma , oda sayısıyla büyüklükleri, manzarası, balkon sayısı, bulunduğu kat, baktığı yön, depo imkanı, banyo, tuvalet sayısı evin değerini belirleyen nedenlerdendir.

Ek olarak da ticari gayrimenkul yatırımı yapmak istiyorsanız geliri etkileyecek etmenler şunlardır: Metrekare başına ortalama gider tahmini, açılıştan devamındaki tahmini doluluk, kiralama almadan geçecek dönem, kiralanabilir metrekare başına ortalama kira tahmini, satış sonrasında harcamalar, ortak alanlardan kira geliri, işletim sistemi, rakip projelerle alan, emlak fiyatları kıyaslamaları gibi konulardır.

Kaynak: Marmaris Satılık Daireler,  Konut Kredisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s