Marmaris satılık daire // Gonenc Emlak

2014 yılı Marmaris satılık daire talebi piyasalardaki dugunluğa karşın canlı. Faizlerin, döviz kuru oranlarının yükselmesi ciddi etki yapmadı. Herşey kendi rutininde yürüyor. 1990’lı yıllardaki hareketlilik, 2000’li yıllardaki aktivite geçmişte kaldı. İçmelerde, Armutalan, Beldibi imar uygulama planları yapılması uygulanması devingen süreçti. 20 yıl içinde parseller üzerinde yapılar yükseldi. Artık sınırlı arzı bulunan arsalar var. Fiyatlar daralan ve genişlemesi mümkün olmayan arsa arzı nedeniyle yüksek. Eski binaların yıkılarak yenilerinin yapılmasından oluşan yenileme-dönüşüm yaşanıyor. Küçük ölçekli piyasada kendi halinde konut satışları görülüyor. Yerli ve yabancı yeleşik yaşayan Marmaris sermaye birikimi oluşmuş gelişmiş ilçe olarak Florida fiyatları ile satışlara sahne oluyor. 2+1 ya da 3+1 deniz manzaralı daireler 550-750.000-TL fiyatlarla kapanın elinde kalırcasına satılıyor. 1.00.000.-5.000.000-TL aralığında etiketli rezidanslar alıcı buluyor. Nitekim; Marmaris satılık daireler Marmarisbox Bülteni duyurularımızda örnekler bulunmaktadır.

Eski, 5-20 yaş arası konutlar genellikle 130-250.000-TL aralığında konut kredisi enstrümanı kullanımı, daha çok para üstü tamamlama amacıyla kullanılıyor. Konut kredisi kullanımı satışlar üzerinde etkisiz diyebilmemiz zor. Ancak, satışlarda belirleyici unsur değil.

Orta gelir seviyesinde alıcıların belirlediği talep kitlesi genellikle 120-160.000-TL aralığında konutlara ilgi göstermektedir. Konut kredisinin en yoğun olarak kullanıldığı alıcı profili bu kesim içinde olup, faiz oranlarından doğrudan ve olumsuz etkilenendiği gözlemlenmektedir. Bize göre piyasalarda olağanüstü gelişme olmadığı sürece, rutin hareket yatay eğri olarak önümüzdeki yıllarda devam edecektir.

Kemal Gonenc

Marmaris satılık daire // Gonenc Emlak” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s